Lotosy i ważki

Jaki jest związek między lotosami i ważkami? Wczoraj go znalazłam, brakującym ogniwem tej historii okazał się polski nenufar.

Nie będę się rozpisywała o symbolice lotosu, bo internet aż ugina się od ilości tych informacji. Lotosy, magnolie i lawenda to moje ulubione kwiaty. Wszystkie trzy w swojej symbolice ocierają się o warstwę mistyczną. Gdybym miała sobie zrobić tatuaż, ze wszystkich symboli świata wybrałabym właśnie kwiat lotosu. Prawdę mówiąc myślę o tym, ale trochę przeraża mnie ból…

 I love the lotus because while growing from mud, it is unstained. / Zhou Dunyi XI. w./

Lotos ma jedną specyficzną cechę, którą nazwano „efektem lotosu” – jest to jego zdolność do samooczyszczania się. Ta niesamowita właściwość została zauważona całe wieki temu, a zbadana i opisana naukowo w latach 60 naszego wieku. Obecnie znajduje zastosowanie w tworzeniu samo-oczyszczających się powierzchni np. w produkcji farb czy dachówek. Ta super-moc jest rzeczywiście niesamowita.

Kiedy obserwuje się lotosy w ich naturalnych warunkach, od razu rzuca się w oczy piękno, nieskazitelna, nierealna czystość kwiatu, który wyrasta z żółtej wody, pośród bagna, w samym centrum wielkiego bałaganu, nieporządku. Jak gdyby nigdy nic. Według buddystów taka właśnie powinna być postawa człowieka względem świata – powinien zostać czysty, nieskazitelny, niezłomny moralnie, odporny na wszelkie dziejące się wokół niego zło.

To tyle o lotosach, a co z ważkami? Czytając o symbolice lotosu zaczęłam szukać źródeł o ich europejskim odpowiedniku – lilii wodnej, nenufarze. W naszym kręgu kulturowym nenufar jest kojarzony z narcyzem, jest symbolem braku serca, obojętności i egoizmu. Ale, ale. 🙂 każdy medal szczęsliwie ma dwie strony – na pocieszenie dodam, ze czytałam gdzieś, że w nenufarach rodzą się wróżki i tam spędzają swoje życie. Czasem ukazują się ludziom pod postacią ważek i zwiastują dobre wieści. 🙂

3 komentarze

Dodaj komentarz