blogi podróżnicze

 

Czy warto czytać blogi podróżnicze?

Lubię zaglądać na inne blogi podróżnicze. Początkowo traktowałam je typowo użytecznie – dobre źródło rozpoznania terenu, podpytanie autora o rozwiązanie. Szybko się kapnęłam, że informacje znalezione na blogach najczęściej okazywały się najfajniejsze, najbardziej wiarygodne,  najtrafniej opisane, a co ważne bardzo często wnosiły dużo nowego do moich poszukiwań, prowadziły mnie w rejony, o których istnieniu nie miałam pojęcia pytając o pomoc wujka Google. Z czasem zauważyłam, że często drogi prowadzą mnie do znajomych portów.

Mam duży problem ze znajdowaniem czasu na pisanie swojego bloga, a co dopiero na regularne czytanie innych, ale od czasu do czasu staram się wpadać na niektóre blogi podróżnicze i zerkać co w trawie piszczy. Powody odwiedzin są różne, ale bardzo odległe od pierwotnego. Niektóre inspirują mnie i motywują do pracy nad swoim warsztatem. Lubię oglądać ładne zdjęcia, zastanawiać się jak zostały zrobione, czego jeszcze musze się nauczyć, żeby tak zapanować nad aparatem. Inne czytam ze względu na super styl autora, który sam powoduje uśmiech na twarzy, albo skłania do refleksji. Blogi podróżnicze, które lubię łączą w sobie elementy użyteczności, dobrego stylu i pięknych zdjęć. I każdy z nich zawiera minimum dwa z tych elementów.

Najciekawsze blogi podróżnicze:

 • loswiaheros.pl – kopalnia wiedzy na każdy temat. Wielokrotnie planując wyjazdy przekopywałam Ich bloga i wielokrotnie o coś dopytywałam.
 • lkedzierski.com – wyjazdy z dziećmi nie dla mnie, ale opowieści o Nadii w podróży śledzę z zapartym tchem ;-), a planując kolejny wypad do Azji zawsze podglądam jaki szlak Oni przemierzyli i zawsze znajduję coś ciekawego
 • kamieverywhere.com – bloga Kamili warto śledzić, bo właśnie wyruszyła w podróż naokoło świata. Lubię ją czytać i lubię z nią rozmawiać – zaraża energią 🙂 Poza tym łączy nas miłość do Bałkanów – miała to szczęście, że spędziłam całe pół roku w Sarajewie.
 • Bałkany według Rudej – Podobnie jak Kamila i ja – Olka również jest zarażona bałkańskim wirusem. Na jej blogu znajdziecie relacje z podróży okraszone zdjęciami i filmami oraz rudym poczuciem humoru i ironią.
 • 101countriesbefore50 Anita i Paweł oraz ich plan zwiedzić 101 krajów przed ’50. Dobrze im idzie. Chciałabym robić takie zdjęcia jak Paweł 🙂 Wszystko przede mną, a przed nimi Meksyk, który aktualnie zwiedzają. Wpadajcie bo warto. Niesamowicie sympatyczna para. 🙂
 • gonimyslonce.pl – nieustannie gonią Słońce – kompletnie nie rozumiem co tego lata robili w Trójmieście 😉
 • w10inspiracjidookolaswiata – W kategorii blogi podróżnicze o najdłuższej domenie w historii Magda ma pierwsze miejsce 😉 Lubię czytać zapiski Magdy, bo mamy dość podobne spojrzenie na wiele kwestii. Żałuję, że uciekła z Trójmiasta.
 • Kto podróżuje ten żyje dwa razy – blogerka z charakterem – wystarczy zamienić kilka zdań z Evi, aby się o tym przekonać. Lubię silne osobowości i podoba mi się jej sposób postrzegania świata.
 • Pat Travel – jej blog budzi we mine dwa skojarzenia – jedzenie i street art, ale to tylko ułamek tego co znajdziecie u Pat.
 • Wojażer – blog z klimatem. Do Marcina zaglądam aby się zaczytać, zagubić w słowach, zainspirować. Czuje się tam krakowski duch.
 • Szeroką Drogą – Iwona z Danielem przemierzają świat na motorach. Niedługo razem jedziemy do Birmy – tym razem będą się poruszać nieco innymi środkami transportu 😉
 • przedeptane – ciekawostki rodem z Australii. Jak jeszcze trochę Ich poczytam, to może jednak zapragnę wyruszyć i na ten kontynent.
 • Znajkraj. Blog o podróżach rowerowych i narciarskich Szymon podróżuje po Polsce i Europie. Przemierza je na rowerach i na nartach biegowych.
 • Kami and the Rest of the World – Jak pogodzić pracę na etacie z podróżami, tymi dalekimi, tymi bliskimi? A dodatkowo sporo kultury alternatywnej i street artu oraz trochę o podróżach w pojedynkę.
 • TropiMy Przygody – O podróżach bliższych i dalszych, miejscach z ciekawą historią, wegetarianizmie w podróży, a do tego spora dawka fotografii podróżniczej.
 • Poszli-Pojechali – Ciekawe miejsca, jedzenie&alkohole, street art, relacje z wyjazdów, przepisy z kuchni świata.
 • The Ollie – Blog łączący dwie pasje – podróże i fotografowanie. Zdjęcia i opisy wyjazdów do  klimatycznej Azji Południowo-Wschodniej oraz krótkich wypadów po pięknej Europie.
 • Szymon Podróżnik – O chłopaku, który postanowił realizować marzenia i poznawać nowe miejsca oraz ludzi w najróżniejszych zakątkach świata. Od niedawna jest ich dwóch – Szymon i Gringo – psi towarzysz jego wojaży.
 • Places2visit.pl – Podróże rodzinki najpierw dwu, potem trzy osobowej, a od dwóch miesięcy już czteroosobowej. Podróże bliższe i dalsze, po Polsce i po Europie. Może kiedyś i po świecie. Z dziećmi czy bez, w jednym miejscu trudno im usiedzieć.
 • Podróże Pana Szpaka Podróżnik amator, najczęściej podróżuje po krajach byłego Związku Radzieckiego, ale nie tylko. Pamięta o polskich cmentarzach i ważnych dla Polski miejscach. Entuzjasta dobrych piw i piłki nożnej. Czasem podróżuje z Szymonem.
 • Kori on the trail – Blog kochającej podróże optymistki, starającej się pogodzić pasję z rodzinnym podróżowaniem. Znajdziesz nas na rowerze, w górach lub muzeum. Uwielbiam naturę, w szczególności ogrody.
 • Szukając Słońca – Jedni gonią Słońce, oni go poszukują. Na szlaku i na plaży. Samotnie, z plecakiem, budżetowo. Niekomercyjne Wyspy Kanaryjskie, dzika Grecja, ukochane Tatry. Dużo informacji praktycznych, jeszcze więcej subiektywnych wrażeń..
 • Italia poza szlakiem – Włochy bez nadmiernej koloryzacji. Na lądzie, na morzu, przy winie, na kawie. Podróże nie tylko enokulinarne.
 • Daleko niedaleko – Na blogu poczytać można o podróżach w bliższe i dalsze zakątki świata, o ciekawych miejscach i ich historii, odmiennych kulturach, ludziach i ich zwyczajach, o powalającej przyrodzie. Wszystko okraszone dużą dawką fotografii.
 • Nie mogę usiedzieć – O takich, którzy nie zostali stworzeni do jednego miejsca. Podróże małe i duże Katarzyny z sercem latynoskim.
 • Magdalena Bodnari – W orientacji kuturowo-historycznej pomagają skończone archeologia i muzealnictwo. Wszędzie chodzi z aparatem i dzieckiem.
 • Za miedzą i dalej – „Za miedzą i dalej” to blog o niskobudżetowych podróżach. Znajdziecie tu różne porady, relacje z bliższych i dalszych podróży z perspektywy nastolatka, który bardzo lubi wschodnie kraje.
 • Nie zawsze poprawne zapiski Dee – Blog włóczącej się po wyspach brytyjskich historyczki- marzycielki. Opisuję tez inne miejsca, bo nosi mnie po świecie i lubię odkrywać nowe lądy. Robię dużo zdjęć, więc na moim blogu jest co oglądać. od czasu do czasu wrzucam rozmyślania nad rzeczmi, które mnie spotykają na codzień.
 • Born globals – Miejsce dla młodych osób dążących do ciągłego samorozwoju i poznawania świata, chcących dzielić się swoją energią i pozytywnie wpływać na otaczającą rzeczywistość. Blog o podróżach i możliwościach, jakie dają wolontariaty zagraniczne.

Miłej i przydatnej lektury 🙂

 

6 komentarzy

 1. WOW, ale super. Fantastyczny zbiór Polskich Blogów podróżniczych! Dzięki Twojej liście zaglądamy tu i tam i czerpiemy inspiracje na odkrywanie świata! Pozdrowienia:)

 2. Blogi podróżnicze robią robotę;) Można się wiele dowiedzieć i nie są to takie suche wskazówki jak z przewodników. Dzięki za zestawienie. Na pewno skorzystam.

Dodaj komentarz