Cieszyn stolicą blogerów podróżniczych
W miniony weekend Cieszyn stał się stolicą polskich blogerów podróżniczych. Reprezentacja była silna – dla zainteresowanych spis uczestników na końcu postu. Były to naprawdę trzy intensywne dni, które poświęciliśmy na rozmowy o tym jak ulepszyć nasze blogi, jak robić lepsze zdjęcia, w ciekawszy sposób prezentować treści. Ciekawszy i efektywniejszy – oj SEO się kłania i to w pas, szczególnie mnie. Oczywiście nie zabrakło też wielu inspirujących rozmów, zabawy do białego rana. Polska blogosfera podróżnicza to na prawdę super ludzie, pełni inspiracji, wiedzy, różnorodni, oryginalni trochę zadziorni. Był to mój pierwszy wyjazd do Cieszyna i na pewno nie ostatni. Jeśli będziecie szukali fajnego hostelu w Cieszynie wybór jest jeden – 3 bros hostel – chłopaki chapeau bas za organizację 🙂
Cieszyn miastem magnolii
W Cieszynie zakochałam się od pierwszego wejrzenia – wszystkiemu winne niesamowitej urody okazałe drzewa magnolii. To moje ulubione krzewy. Pamiętam mój pierwszy wyjazd wiosną do Zagrzebia. To miasto przywitało mnie kwitnącymi magnoliami. Uwielbiam te kwiaty, niestety na północy Polski trudno je wyhodować. Szlak kwitnących magnolii to jeden ze sposobów zwiedzania Cieszyna. Przemierzenie go zajmuje ponad godzinę. To właśnie główny powód, dlaczego warto odwiedzić Cieszyn wiosną.
Kornel i przyjaciele
Po intensywnym zwiedzaniu czas na kawę. Zapraszam Was do niesłychanie klimatycznej kawiarni Kornel i przyjaciele. Swoja nazwę zawdzięcza Kornelowi Filipowiczowi – powojenny prozaik i poeta, który swoją młodość spędził w Cieszynie. Właścicielka czytelnio kawiarni jest zafascynowana postacią Kornela Filipowicza – jego sposobem postrzegania świata, podejściem do drugiego człowieka, licznymi zainteresowaniami autora. Punktem zwrotnym i inspiracją do otwarcia tego miejsca był zakup kolejnej książki Kornela Filipowicza „Mój przyjaciel i ryby”, w której był autograf autora z 1966 roku.
O czym nie wszyscy wiedzą Kornel Filipowicz był miłością życia Wisławy Szymborskiej. Poetka przyznała się do tego oficjalnie dopiero po jego śmierci, gdy w wywiadzie dla niemieckiej telewizji wyznała: Byliśmy ze sobą 23 lata. Cudowny człowiek, świetny pisarz. Nie mieszkaliśmy razem, nie przeszkadzaliśmy sobie. To byłoby śmieszne: jedno pisze na maszynie, drugie pisze na maszynie… Byliśmy końmi, które cwałują obok siebie. Czasem nie widzieliśmy się przez trzy dni. Więcej o historii miłości Kornela i Wisławy przeczytanie w Wysokich Obcasach.
Muzeum Śląska Cieszyńskiego
Miasto Cieszyn ugościło blogerów czym chata bogata dosłownie i w przenośni. Pierwszego dnia przywitał nas w sali obrad ratusza miejskiego Burmistrz miasta Cieszyna oraz Burmistrz Czeskiego Cieszyna. Po części oficjalnej był pokaz tańca regionalnego. Niespodzianką była nauka tańca – uwaga, uwaga mój talent taneczny został doceniony. Rodzina na tę wieść prawie zachłysnęła się herbatą, gdyż moje umiejętności są często dobrym materiałem na anegdotki – a tu proszę, razem z Dorotą z via mundo wygrałyśmy piękne parasole z logo Cieszyna.
Sobotni wieczór został wypełniony zwiedzaniem Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Jest to absolutny must see w Cieszynie. Bardzo ciekawe muzeum i wspaniali przewodnicy – pełni pasji z ogromną wiedzą. Muzeum działa nieprzerwanie od 1802 roku i to daje mu miano najstarszego muzeum w Polsce. Zostało założone przez wybitnego obywatela Cieszyna księdza i podróżnika Leopolda Jana Szersznika. Muzeum ma wiele ciekawych i niecodziennych eksponatów. Zobaczycie tu miedzy innymi pas cnoty, rękę mumii, stroje ludowe, kawałek ludzkiej skóry, penis wieloryba, karneciki balowe, piękne zbiory biżuterii ludowej, uzębienie mamuta, zbiory rzeźb i obrazów – między innymi szkic Jana Matejki. Lubię muzea, które są przemieszane tematycznie i to niewątpliwie do takich należy.
Po zwiedzaniu miło jest przysiąść w muzealnej kawiarni – Cafe Muzeum. Cafe Muzeum przygotowało blogerom niespodziankę w postaci przepysznej kolacji. Podobno to tu można zjeść najlepsze ciastka w Cieszynie – sądząc po babeczkach, które były na deser to musi być prawda. 🙂
Co ma wspólnego Cieszyn z banknotami?
Spacer po Cieszynie można zakończyć na wzgórzu zamkowym, gdzie czeka na nas kilka atrakcji. Po pierwsze różowy jelonek cieszyński stojący wśród pięknych magnolii. Tuż za nim jest wejście do zamku w Cieszynie, który obecnie jest ośrodkiem designu. Po zwiedzeniu kilku sal przejdziemy uliczką upamiętniająca sławne kobiety Cieszyna. Kolejnym ważnym punktem jest wieża Piastowska – pozostałość po średniowiecznym gotyckim zamku. Z wierzy możemy podziwiać piękną Panoramę Cieszyna. Ostatnim punktem wycieczki jest najstarszy zabytek Cieszyna – Rotunda św. Mikołaja. Jej wizerunek widnieje na banknocie 20 złotowym, klucz do środka znajduje się w kasie wieży Piastowskiej. Oba obiekty czynne są do godziny 17.00.
Blogerzy obecni w Cieszynie:
- Marcin z Wojażera
- Kamila z Kami and the rest of the world
- Paweł z Notatki z podróży – Osmol.pl
- Kamila z Kami Everywhere
- Łukasz z lkedzierski.com
- Oliwia z the-Ollie
- Przemyslaw i Magdalena z TroPiMy
- Hanna z Hanna Travel / Plecak i walizka
- Tati i Michał z Poszli-Pojechali
- Jo i Alex z 4ever Moments
- Monika z Amused Observer
- Marta z Podróżniczo
- Łukasz z Kartka z podróży
- Piotr z Podróże Pana Szpaka
- Szymon ze Znajkraj
- Maciej z Ruszaj w Drogę
- Kasia z Ruszaj w Drogę
- Kinga z Floating My Boat
- Zdzich z Takie tam Z tripa
- Michał i Hanna z mała i duży w podróży
- Demi i Damian z Romantic Vagabonds
- Piotr z Jedź, baw się
- Agnieszka z Szwedacz Photo Trips
- Agnieszka i Krystian z Wolnym-krokiem
- Bartłomiej z Praktyczny podróżnik
- Janek i Marzenia z Nagniatamy.pl
- Kinga z Gadulec
- Kasia z Połącz Kropki
- Jolanta z Na lewo od centrum
- Natalia z Zapiski ze świata
- Monika z Wroclot
- Ewa z Life Good Morning
- Karol i Alex z Busem Przez Świat – Bus Around The World
- Simon z Szymon Podróżnik
- Pawel i Anita 101 Countries Before 50
- Katarzyna i Piotrek z Wapniaki Wdrodze
- Piotr z Spakowana walizka
- Ewa i Romek z gonimyslonce.pl
- Magdalena z W 10 inspiracji dookoła świata
- Iwona i Daniel z Szeroką drogą
- Marta z Dwa razy Ziemia
- Kuba z Sądecki Włóczykij BLOG
- Paweł z Paweł Człowiek Przygoda
- Marzena i Krzysiek z Wystraszeni
- Izabela i Mariusz z Weekendowi Podróżnicy
- Darek i Zosia z Przedeptane
- Kasia z Szukając Słońca
- Pat z Travel for Food
- Wiola z starczewska.com
- Szymon z Za miedzą i dalej
- Alicja i Andrzej z LosWiaheros
- Sebastian z przedsiebieblog.pl
- Marta z MARTA NINJA
- Mariusz z Oderwany
- Krzysiek z Xpress Tour – Life’s Journey
- Dorota z Born Globals
- Ewa z Rusz w Podróż
- Marcin z Gdziewyjechac.pl – Wędrowne Motyle
- Malgorzata i Tomek z tamtaram
- Tony z Bunkrów Nie Ma
- Paulina z Mucha w sieci
- Ela z FashionVoyager
- Maja i Szymon z intoamericas.com
- Tomasz z Jak To daleko
- Magdalena z Kreatywnie o świecie
- Kasia i Marcin z Paczki w podróży
- Dorota z Via Mundo
- Cornelia z Kori on the trail
- Kasia z Vanilla Island
- Beata z www.lalla.pl
Spodobał Ci się post? Zostaw po sobie ślad dając lajka lub komentując. Nie przegap następnego wpisu śledząc Okiem Maleny na Facebooku. Do zobaczenia.
4 komentarze
[…] Cieszyn stolicą blogerów podróżniczych Okiem Maleny […]
Cieszyn rzeczywiście potrafi oczarować, ale Szczecin leżący na północy kraju – to dopiero miasto magnolii. W samej przestrzeni publicznej jest ich około 1500. Wielu mieszkańców miasta ma także magnolie w swoich ogrodach, ogródkach przydomowych i na działkach… Zapraszamy do grodu nad Odrą…
a rzeczywiście :)))) dzięki, już poprawione 🙂
ja z uporem maniaka będe wszędzie powtarzała: muzeum w Cieszynie nie jest najstarszym muzeum w Polsce 😉 jest najdłużej działającym, ale rok wcześniej otwarto pierwsze polskie muzeum – w Puławach 😉 chociaż wiadomo, że ładniej się nazywać tym najstarszym, także wybaczam Cieszynowi nadużywania tytułu, tym bardziej że muzeum fajne 😉