Home Europa Chamonix – co warto zobaczyć w sercu Alp?

Chamonix – co warto zobaczyć w sercu Alp?

by Magdalena Krychowska
14 komentarzy

Chamonix – alpejskie Zakopane

Chamonix, a właściwie Chamonix – Mont Blanc to jedna z najpopularniejszych miejscowości w Alpach francuskich. Alpejskie Zakopane. Leży tuż u stóp najwyższego szczytu Europy* – Mont Blanc. Zapraszam Was na post, w którym opiszę jak wygląda to miasteczko oraz czy i dlaczego warto je odwiedzić, znajdziecie także jak zwykle mnóstwo zdjęć i praktycznych informacji.

  •  najwyższego jeśli nie bierze się pod uwagę rosyjskiego Elbrusu, który jest o ponad 800 metrów wyższy. Dla pewności zdobywcy korony ziemii w Europie zdobywają oba szczyty – Mont Blanc uznawaną przez Międzynarodową Unię Geograficzną i Elbrus uznawany przez himalaistów. 🙂
Chamonix Mont Blanc

Chamonix Mont blanc

Czy warto wybrać się do Chamonix?

Przed wyjazdem do Chamonix miałam wiele wątpliwości.

Po pierwsze w wielu przewodnikach i na wielu stronach czytałam, że miasto leży w dolinie otoczone wysokimi górami i słońca jest tu jak na lekarstwo. W czarnych wizjach wyobrażałam sobie Chamonix jako mroczną krainę gdzieś hen pod gór szczytami, gdzie nie zobaczę słonecznych promieni i będę skazana na cień. Jeśli macie podobne obawy to już pędzę i biegnę, i je rozwiewam. Do Chamonix słońce dochodzi, a nawet dochodzi go dość dużo. Wcale nie jest zacienione, szare, smutne i bure. Jest piękne.

Kolejna obawa była związana z popularnością tego miejsca. Naprawdę bałam się, że to takie turystyczne, miałkie miasto bez wyrazu. Niby google street view pokazywało ładne uliczki, ale cały czas nie byłam pewna, czy to był dobry wybór. Teraz powiem jedno – to był fantastyczny wybór. Zakochałam się w tym miejscu po uszy i chętnie bym tam pojechała raz jeszcze – bo przez tydzień, mimo napiętego harmonogramu, nie zobaczyłam nawet połowy rzeczy, które ma do zaoferowania.

Chamonix – co warto wiedzieć?

Nim przejdę do opisywania uroków i praktycznych informacji czas na kilka ciekawostek o tym mieście – takie Chamonix w pigułce 😉 dla miłosników dat i faktów.

Po pierwsze – miasteczko położone jest w dolinie Chamonix – Vallée de Chamonix, w której leżą również takie miejscowości jak między innymi: Servoz, Les Houches, Le Flegere, Argentiere i najbliżej granicy ze Szwajcarią – Vallorcine. Wszystkie te miejscowości są ciekawe i oferują wiele tras pieszych i narciarskich. Plusem Chamonix jest położenie w centrum doliny 😉

Dolina Chamonix

Dolina Chamonix

Turystyczna historia Chamonix rozpoczęła się w  czerwcu1741 roku, kiedy do miasta przybyli pierwsi turysci – Richard Pocock i Wiliam Windham – dwóch angielskich dżentelmenów. Odwiedzili między innymi lodowiec Mer de Glace – jednak nie weszli wyżej niż na wysokość 2.000 mnpm.

Czterdzieści pięć lat później – 8. sierpnia 1786 roku najwyższy szczyt Europy i „dach Chamonix” został zdobyty. Jacques Balmat i Michael Gabriel weszli na Mont Blanc.

Mont Blanc w promieniach zachodzącego słońca - widok z Chamonix

Mont Blanc w promieniach zachodzącego słońca – widok z Chamonix

W 1823 roku zostało założone Stowarzyszenie Przewodników. Kilka lat później, bo w 1897 roku dr. Payot rozpoczął historię narciarstwa w tym regionie.

W 1916 roku miasto zmieniło nazwę na Chamonix – Mont Blanc. 8 lat później w 1924 roku francuska miejscowość zasłynęła jako pierwszy organizator Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

W 1954 roku zostala ukończona kolejka linowa na szczyt Aiguille du Midi, która uważana jest za najwyższą kolejkę linową na świecie. 11 lat później w 1965roku ukończono budowę tunelu pod Mont Blanc, który łączy Francję z Włochami.

Obecnie Chamonix jest odwiedzane rocznie przez około 4 milionów turystów. Jest się czego bać, co nie ;-)? Dla porównania w  1861 roku miasteczko odwiedziło 9000 osób.

Przed wyjazdem do Chamonix obejrzyj sobie film Malabar Princes. Film nawiązuje do katastrofy indyjskiego samolotu na Mont Blanc i opowiada losy chłopca, którego mama zginęła w lodowcowej szczelinie. Bardzo przyjemne, familijne kino. A sławny z filmu bobslej oraz szczątki samolotu, które oddaje lodowiec, można zobaczyć niedaleko schroniska Bossons. Swoją drogą to najpiękniejsze schronisko jakie kiedykolwiek widziałam.

Kiedy wybrać się do Chamonix?

Chamonix ma dwa sezony wzmożonej aktywności. Wszystko zależy od tego czy jesteś miłosnikiem sportów zimowych czy wolisz górskie wędrówki.

Jeśli interesuje Cię szusowanie na nartach lub snowbordzie to Chamonix warto odwiedzić zimą 😉 Taka odkrywcza teza. A tak na poważnie to sezon zimowego szleństwa rozpoczyna się w listopadzie, a kończy na początku maja. Wysoki sezon trwa od 22 grudnia do 5 kwietnia. Chamonix oferuje około 65 wyciągów i ponad 150 km tras zjazdowych – we wszystkich kategoriach trudności.

Idealny czas na górskie trekingi to okres od czerwca do połowy września. Wtedy już na szlaku nie powinien leżeć snieg oraz działa wiekszość kolejek linowych i wyciągów krzesełkowych. We wrzesniu jest już niższy sezon, więc jest taniej i mniej ludnie – jednak wtedy warto sprawdzić daty zamknięcia kolejek linowych. Generalnie do połowy września większość z nich działa. Link do strony, gdzie możecie to sprawdzić znajduje się na końcu postu. Ja bylam pomiędzy 8. a 15 wrześniem i jedną kolejkę zdążyli mi zamknąć przed nosem.

Tu nasuwa się pytanie czy warto korzystać z kolejek linowych? Według mnie zdecydowanie tak. Szlaki są bardzo długie, jednak dojście z poziomu Doliny Chamonix do stacji kolejki linowej najczęściej wydłuża marsz o conajmniej 2 godziny w jedną stronę. Mimo, że zaczynałam dni dość wcześnie to musiałam się sprężać, aby obejść jak najwięcej dostepnych szlaków i zawsze wracałam ostatnią lub maks przedostatnią dostępną kolejką w dół. Szkoda mi było tych 4 dodatkowych godzin na wchodzenie trasą wsród drzew, w sumie wzdłuż drogi kolejki, bez spektakularnych widoków – wolałam zapłacić za kolejkę i potem mieć więcej czasu „na górze”

Chamonix - kolejka na Le Brevent

Chamonix – kolejka na Le Brevent

A kiedy nie jechać do Chamonix?

Latem w Chamonix odbywa się maraton. Oprócz dystansu stricte maratońskiego czyli 42 km do wyboru również 90 km lub 23, a nawet 10. W 2019 roku rozpoczyna się 28 lipca i trwa 3 dni. Jeśli nie zamierzacie wziąć w nim udziału dobrze w tym czasie omijać Chamonix. Miejsca noclegowe będą bardzo okupowane, ceny jeszcze wyższe, a na szlakach oprócz piechurów wielu biegaczy.

Oprócz maratonu w ostatnich dniach sierpnia organizowana jest również inna bardzo słynna impreza biegowa: UTMB® czyli Ultra-Trail du Mont-Blanc®. Jest to bieg trasą Tour of Mont Blanc. Biegacze pokonują 168 km w 46 godzin. Trasa biegnie przez trzy kraje: Francję, Włochy i Szwajcarię. Oczywiście wtedy również lepiej odpuścić sobie wycieczkę. W 2019 roku UTMB rozpoczyna się 26 sierpnia i trwa do 1 września.

Jak dostać się do Chamonix?

Do francuskiej stolicy Alp najłatwiej dostać się lecąc z Polski do Genewy w Szwajcarii, a tam z lotniska autobusem do miasta. Jedzie się około godzinę. W zależności od godziny i dostępnych lini cena w jedną stronę waha się od 9 do 20 euro. Bilety można kupić z wyprzedzeniem przez internet.

Istnieje też połaczenie kolejowe i autobusowe pomiędzy Bergamo we Włoszech, a Chamonix. Trasa jest o wiele dłuższa niż z Genewy, jest mniej połaczeń do wyboru i trudno było mi dopasować autobus do samolotu, tak aby ominąć nocleg. Polecam pierwsze rozwiązanie.

9 rzeczy, które warto zrobić w Chamonix

To teraz moja prywatna lista kilku rzeczy, które koniecznie trzeba zrobić będąc w Chamonix. Nie wspomnę tu o paralotniarstwie oraz wspinaczce – bo jedno i drugie na razie jest na liście oznaczonej „może kiedyś”. Poza tym jeśli jesteś wspinaczem to pewno więcej mi opowiesz o urokach Chamonix niż ja Tobie 😉 Dodatkowo oprócz wymienionych przeze mnie miejsc w mieście jest bardzo fajny basen – wstęp z dostępem do sauny i hammamu kosztuje 14 euro (sam basen 6,5 euro) są również termy połączone ze SPA – ale wejście kosztuje 48 euro. Dokładne informacje co jeszcze oferuje Chamonix znajdują się na stronie miasta – link w praktycznych informacjach.

1. Wjechać kolejką na Aiguille du Midi

Chamonix, przede wszystkim, słynie z najwyższej na świecie kolejki linowej, którą można wyjechać na Aiguille du Midi – położone na wysokosci 3777 mnpm. Niestety w 2018 roku kolejka była nieczynna – podobnie jak panoramiczny przejazd nad lodowcami na masywie Mont Blanc.  Kolejka miała zostać uruchomiona 22 grudnia. Ta atrakcja nie należy do tanich (61,5 euro + bilet na kolejkę panormiczną), ale wydaje mi się, że zdecydowanie warto się na nią zdecydować. Ja pojechałam do włoskiego Courmayeur i tam wyjechałam na ciut niżej położony Punta Helbronner. Na Punta Helbronner można dostać się również wspomnianą kolejką panoramiczną z Aiguille du Midi. I tak można zrobić wycieczkę kolejkami linowymi z Francji do Włoch – ale to naprawdę droga atrakcja bo pochłonie około 140 euro w dwie strony + bilet do centrum Courmayeur.

2. Podziwiać Chamonix po zmroku

Ulice Chamonix są przepiękne. Miasteczku dodaje uroku przepływająca przez sam środek rzeka Arve. W Chamonix jest wiele mostków, z których można podziwiać jej nurt. Większość z tych mostków jest ukwiecona pięknymi surfiniami. Zresztą surfinie to dla mnie jeden z symboli tego miasta – są wszedzie. Chamonix tonie w kwiatach. Po zmroku budynki są cudnie oświetlone.

3. Przejechać się pociągiem do Le Montenvers Mer do Glace

Warto podążyć trasą pierwszych turystów. Oni jednak musieli trasę z Chamonix do Montenvers pokonać na piechotę. W 1908 roku wybudowano tu kolejkę i w około 20 minut można dojechać na miejsce. Trasa jest malownicza – pamiętajcie aby usiąść z lewej strony. W Montenvers znajduje się słynna wykuta w lodowcu grota – no i można podziwiać znikający lodowiec. Więcej o tej trasie i opcji całodniowego trekingu przeczytasz w tekście: Mer de Glace – znikający lodowiec.

4. Zobaczyć niezwykłe alpejskie jeziora

Za najpiękniejsze jest uważane Lac Blanc. I nic dziwnego – panorama jeziora oraz wznoszącego się po przeciwnej stronie masywu Mont Blanc zapiera dech w piersiach. Oprócz Lac Blanc w okolicy jest jeszcze wiele innych cudnych oczek wodnych takich jak: Lac Cornu, Lacs Noirs czy Lac Brevent. To ostanie zdecydowanie zrobiło na mnie najmniejsze wrażenie. Wszystkie  trasy zostały opisane w tekście Lac Blanc i Lac Cornu – szlakiem alpejskich jezior. A teraz popatrzcie na Lac Blanc.

Lac Blanc

Lac Blanc

5. Spróbować lokalnej kuchni

W mieście nie trudno o dobre knajpki – jest ich pełno na każdym kroku – jednak jest małe ale – wiele z nich chce miliony monet. Ale jest fajne rozwiązanie – zestawy regionalne. Kilka knajpek je serwuje. Myślę, że polecane przeze mnie miejsce jest optymalne pod wzgledem zestawionego menu, ceny i jakości – bo wszystko było pyszne. Tak więc jeśli chcecie spróbować tzw. Menu Savoyard to koniecznie odwiedźcie Le Boccalatte przy ulicy Avenue de L’Aiguille du Midi 59.

Za 24 euro można wybrać przystawkę, danie główne i deser.  Ja jadłam tam pyszną zupę francuską czyli zupę serowo-cebulową, fondue (pycha). Próbowałam też tartiflette – jednak nie przypadło mi do gustu. No i na zakończenie deser – creme brule, tiramissu – jedno i drugie boskie. Wybrałam to miejsce również z tego powodu – że w innych miejscach fondue było serwowane dla minimum 2 osób, a tam nie było dyskryminacji singli 😉

Inne miejsce, które warto odwiedzić to Cafe La Terrace przy Placu Balmat. Miejsce ma super taras widokowy, z którego jest piękny widok na góry. Idealne miejsce na poranną kawę lub lampkę wina o zachodzie słońca.

A na zakończenie zdradzę jeszcze jedno miejsce 😉 jeśli przez przypadek się zagapisz i okaże się, że zamknęli już wszystkie sklepy, a budżet nie przewiduje knajpek to na ulicy Via D’Aoste jest pizza na wynos 😉 Bardzo dobra. Nazywa sie Paradisio Pizza i działa do północy 😉

6. Odwiedzić Muzeum Alpinizmu

No i tu za wiele nie napiszę, bo był to mój cel, ale czasu mi niestety zabrakło. Jednak jest to super rozwiązanie na deszczowy lub burzowy dzień. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku z początku XX wieku przy ulicy Avenue Michel Croz 89. Wstęp kosztuje niecałe 6 euro – dzieci i młodzież do lat 18 nie płacą za wstęp.

7. Pojechać do alpejskiej Wenecji – Annecy

Kolejny pomysł na spędzenie deszczowego dnia to ucieczka do oddalonego o niecałe 2 godziny drogi Annecy.  Miasteczko nazywane jest alpejską Wenecją i jest bardzo urocze, kompletnie różne od Chamonix. O tej wycieczce poczytacie więcej w tekście o Annecy.

8. Przejechać tunelem pod Mont Blanc i odwiedzić włoskie Courmayeur

Courmayeur to urocze, kamienne miasteczko. Ma komplenie inną architekturę niż francuskie Chamonix. Warto tam się wybrać, przespacerować uliczkami, wjechać kolejką na Punta Helbronner. O tej wycieczce przeczytacie w tekście Courmayeur – Skyway Monte Bianco.Najtaniej można dojechać flixbusem – tylko trzeba zarezerwować bilet dzień wcześniej.

9. Podrapać lodowiec po nosie 😉

I to dokładnie tak jak w tytule. Tak się czułam jak wdrapałam się na szczyt La Jonction i stanęłam oko w oko z lodowcem. W głowie coś mi powtarzało: a teraz podrapiemy lodowiec po nosku. Zmęczenie robiło swoje i niesamowicie mnie to śmieszyło 😉 Aby to zrobić trzeba wyruszyć wcześnie rano i wdrapać się na 2589 mnpm – czyli pokonać przewyższenie 1650 metrów. Po tej wycieczce Wasze stopy będą chciały od Was odejść na zawsze, albo co najwyżej kopnąć Was mocno w tyłek, ale warto. Warto, warto, warto. Tylko to jest trasa dla osób z dobrą kondycją i rozchodzonych. Nie próbujcie tego pierwszego dnia ani drugiego bo będzie kiepsko. Dokładny opis za niedługo w poscie o trasach trekingowych wokół Chamonix. Jezu jak warto!

Więcej o trekingu do La Jonction przeczytasz w tekście: La Jonction – tam gdzie spotykają się lodowce.

drapiąc lodowiec po nocku

drapiąc lodowiec po nocku

Informacje praktyczne

  • nocleg
    • noclegi są niestety dość drogie. Rezerwuj je ze sporem wyprzedzeniem, bo może okazać się, że zostało Ci liczenie na cud, który czasem się zdaży 😉 Noclegi w Chamonix znajdziecie na bookingu – będzie mi bardzo miło jak skorzystasz przy rezerwacji z poniższej mapko-wyszukiwarki dla Ciebie koszt pozostaje taki sam, a ja dostanę małą prowizję od bookingu:

      Booking.com

    • ja znalazłam bardzo sympatyczny nocleg na  airnb, a jeśli jeszcze nie jesteście zapisani do portalu to koniecznie zalogujcie się przez mój link – dostaniecie zniżkę na pierwszą rezerwację: airbnb.pl link ze zniżką
  • przydatne linki
    • dla maratończyków : www.montblancmarathon.net
    • strona informacji turystycznej – znajdziesz tam info o wyciągach, trasach turystycznych, atrakcjach, noclegach, komunikacji miejskiej – generalnie wszystko czego trzeba aby ułożyć wyjazd. Szczególnie polecam zakładkę, na której można dopasować trasy pod wzgledem poziomu trudności i tam też ustawiłam link Chamonix – trasy trekingowe. Co ważne – trasy można pobrać w pliku gpx i otworzyć w specjalnej aplikacji.
    • jeśli planujesz dużo jeździć kolejkami zastanów się czy nie warto kupić tzw Multipass – cennik również na stronie informacji turystycznej w zakładce Multipass. Multipass obowiązuje w sezonie letnim i ma swój odpowiednik w sezonie zimowym. Obie karty można kupić online.
  • komunikacja miejska
    • większość miejsc noclegowych oferuje w cenie pokoju darmowy bilet na komunikację miejską w całej Dolinie Chamonix.
    • przystanek autobusowy znajduje się niedaleko centrum przy Avenue de Courmayeur. Odjeżdzają stamtąd autobusy do m.in.: Annecy, Courmayeur, Genevy oraz komunikacja miejska.
  • przewodniki i mapy
    • kapitalny przewodnik można kupić w informacji turystycznej w centrum miasta. Jest to przewodnik razem z mapą w skali 1:500 w przewodniku skrótowo opisane są wszystkie trasy trekingowe z podzialem na poziom trudności i wymaganu sprzęt. Ten przewodnik + strona informacji w pełni wystarczą do planowania wycieczek. Mont Blanc Region – hiking guide – koszt 16 euro.
    • kultowe mapy tego regionu i niezbędne w planowaniu przejścia całej trasy Tour of Mont Blanc to IGN: Top 25 3630OT oraz Top 25 3531ET – również można je dostać na miejscu np. w sklepie Quechua na przeciwko knajpki z menu Savyard 😉
  • zakupy
    • W Chamonix jest masa sklepów ze sprzętem sportowym i górskim – niestety ceny są kosmiczne. Jest kilka sklepów spożywczych, gdzie bez problemu można kupić wszystko co do szczęścia potrzeba od świeżej bagietki, poprzez sery, owoce, wino i swieży sok z pomarańczy, a nawet pierogi na obiad 😉 Jest też oczywiście zatrzęsienie sklepów z pamiątkami. Królują alpejskie dzwonki 😉
  • źródło informacji w tekście: Mont Blanc Region – hiking guide – edycja 2018.

Uff. To chyba wszystko. Mam nadzieję, że zachęcilam Cię do odwiedzenia Chamonix. Jeśli coś w tekście pominęłem – daj znać w komentarzu, a uzupełnię tekst. Oczywiście nie zapomnij posłac go dalej w świat. Tradycyjnie zapraszam Cię też do polubienia malenowego FP na Facebooku  oraz profilu na Instagramie, gdzie kilka razy w tygodniu pojawiaja się nowe zdjęcia i instastory. Nie chcesz przegapić nowych postów? Koniecznie zapisz się do Newslettera -> Zapisuję się teraz!

Może Cię również zainteresować:

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

14 komentarzy

Alex 6 grudnia 2019 - 22:50

Do rzeczy, które warto zrobić i to właśnie w Chamonix dodam lot paralotnią. Wzbicie się (przy korzystnych warunkach atmosferycznych) z 2000 m na ponad 3000 m i szybowanie nad szczytami to niezapomniane przeżycie i absolutnie warto wydać te 100-120 euro.

Z info praktycznych bilety na kolejki są tańsze gdy kupowane przez internet i w pakietach kilkudniowych. Warto też pomyśleć o nich z wyprzedzeniem, bywają ciekawe promocje.

Super mieszkanka są na stronie alpestravel.com

A jak już zejdziecie ze szlaków, wieczorne piwo tylko w kultowej Microbrasserie de Chamonix. Une blanche pression, svp!

Reply
Magdalena Krychowska 8 grudnia 2019 - 11:55

Bilety w pakietach są tańsze – ale to zależy od tego jak długo chcesz być i w jakiej części roku jedziesz oraz jaki masz plan na miejscu – we wrześniu część kolejek nie działa. Mnie opłacało się bardziej kupować każdego dnia bilet na kolejkę niż kupić bilet 5 dniowy 🙂 Tym bardziej, że wtedy nie działała kolejka na Augille.
Lot paralotnią to jedno z moich marzeń 🙂

Reply
Emilia 10 sierpnia 2019 - 00:56

W tym roku jadę tam po raz kolejny. Mam zaplanowane 8 wycieczek, oby tylko pogoda dopisała! Na pewno podejdę do La Jonction, bo tam jeszcze nie byłam. Ile godzin zajęło ci przejście tej trasy?

Reply
Magdalena Krychowska 15 sierpnia 2019 - 11:37

Hej, zazdroszczę wyjazdu do Chamonix 🙂 Też zastanawiałam się czy tam nie pojechać kolejny raz, ale wygrała tęsknota za Azją 😉 Opis szlaku do La Jonction znajdziesz w poscie la jonction treking do lodowca w Chamonix Polecam Ci z całego serca tę trasę – jest wymagająca, ale też wspaniała. 🙂 Z tego co pamiętam to było jakoś około 5 godzin w górę i 3 w dół. Ja nie jechałam wyciągiem krzesełkowym, także startowałam z samego dołu.

Reply
Vasco Traveler - wyjazd za granicę bez znajomości języka obcego? - Okiem Maleny 2 czerwca 2019 - 15:52

[…] jak szybki to proces. I tak też stało się z moim francuskim. Mówiłam płynnie, a teraz w Chamonix potrafiłam poradzić sobie tylko w podstawowej komunikacji. Szczęśliwie nauczyłam się na […]

Reply
Aga Rura 3 maja 2019 - 18:52

Mega pomocny wpis. Wybieram sie tam w sierpniu yego roku. Twoje wskazowki przydadza sie z pewnością przy planowaniu naszego pobytu! Pozdrawiam

Reply
Magdalena Krychowska 4 maja 2019 - 10:23

Bardzo mnie to cieszy. Mam nadzieję, że wyjazd się uda. Niedługo ukażą się jeszcze dwa teksty o okolicach Chamonix. 🙂 Zapraszam i pozdrawiam.

Reply
Agata 14 stycznia 2019 - 18:31

Trzeba mieć sporo zdrowia, żeby to wszystko zobaczyć 😉

Reply
Magdalena Krychowska 8 stycznia 2019 - 01:20

Mnie również 😉 Niestety ceny w Chamonix to nie jest to co przypada do gustu 😉

Reply
Magdalena Krychowska 8 stycznia 2019 - 01:19

Zdecydowanie musicie odwiedzić Chamonix. Myślę, że będziecie zachwyceni. Górskie trekingi oraz okoliczne miasteczka są cudowne.

Reply
Tresvodka 6 stycznia 2019 - 18:51

Bardzo lubię kolejki linowe, ale 61 euro? Wow Na pewno widoki nieziemnskie, ale cena mnie zaskoczyła.

Reply
DELKO 3 stycznia 2019 - 21:53

Lekutko mi szkoda, że się nie udało jechać z Tobą:( Ale liczę, że kolejny górski popas zrobimy razem 🙂

Reply
Antek 3 stycznia 2019 - 20:00

Bajeczne zdjęcia 🙂 przy okazji dobry poradnik

Reply
Przekraczajac granice - Mikołaj i Renia 3 stycznia 2019 - 18:04

Świetnie to opisałaś. Sam kiedyś zastanawiałem się nad wyjazdem do Chamonix, ale odkładałem to bo zawsze znajdowałem wydawałoby się atrakcyjniejsze destynacje. Po Twoim tekście, weryfikującym moje wiadomości będę chyba zmuszony zweryfikować swoje plany.

Reply

Ta strona korzysta z plików cookies do prawidłowego działania bloga, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na blogu i prowadzić działania marketingowe. Czy wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Więcej informacji w Polityce Prywatności

Polityka Prywatności
Close