Home EuropaCzarnogóra Monastyr jak obraz na skale

Monastyr jak obraz na skale

by Magdalena Krychowska
10 komentarzy

Monastyr Ostrog – gdzie to jest?

Monastyr Ostrog to jedno z najbardziej mistycznych miejsc w jakich byłam. Istnieją miejsca, w których po prostu czuje się jakąś niesamowitą energię, jakąś niezbadaną, niewyjaśnioną moc. Czarnogórski Monastyr Ostrog niewątpliwie do takich należy.

Położony jest około 100 km od morskiego wybrzeża i 50 km od stolicy Czarnogóry – Podgoricy. Widziany z głównej drogi E762 wygląda jak biały gołąb, który przycupnął wśród skał. Do monastyru prowadzi bardzo kręta droga w górach, która może przyprawić mniej odpornych o atak paniki, szczególnie gdy napotykamy pojazd jadący w przeciwnym kierunku i to my jesteśmy od strony przepaści.

Krótka historia

Monastyr Ostrog został zbudowany w XVII wieku przez prawosławnego biskupa Bazylego Ostrogskiego (Vasilije Ostroški). Święty Bazyl,  pochodził z chłopskiej, bardzo religijnej rodziny. Matka bojąc się, aby jej ukochany syn nie został zwerbowany do tureckiego wojska posłała go do prawosławnego klasztoru. W wieku 20 lat w 1638 roku został mianowany na biskupa. Święty Bazyl miał wielkie zasługi w działaniu na rzecz odnawiania serbskich cerkwi prawosławnych na terenach okupowanych przez Turków. Już za jego życia zaczęto przypisywać mu zdolności uzdrawiania. Zmarł w 1671 roku 29 kwietnia.

Cuda sv. Vasilija

Już chwila jego śmierci była niezwykła. Wedle podań kaplica zajaśniała od niebieskiego światła, a w miejscu śmierci trysnęło źródełko i wyrosła winorośl. Winorośl wyrastającą ze skały możemy podziwiać tam do dziś dnia, a jej owoce mają podobno moc leczenia niepłodności. Bracia zakonni złożyli ciało Bazyla w grobie niedaleko Górnego klasztoru.

Po 7 latach zaczął on się śnić ówczesnemu igumenowi Rafail’owi Kosijerevc’owi (odpowiednik katolickiego przeora). Prosił go, aby grób otworzyć i wyjąć jego ciało. Gdy ten sam sen przyśnił mu się trzeci raz Igumen zebrał braci i opowiedział im, o co Święty Bazyli go prosi. Bracia postanowili zrobić, jak we śnie im przykazano. Gdy otworzyli grób okazało się, że ciało Bazylego jest w idealnym stanie, a z grobu wydobywa się przyjemna woń bazylii. Mnisi wstawili jego ciało w kiwot i umieścili go w kaplicy Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, gdzie kiwot stoi po dziś dzień. Czasem jest uchylony i można dojrzeć rękę świętego.

Monastyr Ostrog – zwiedzanie

Do Górnego klasztoru wiodą wąskie schody. Pokonujemy je w tłumie pielgrzymów. Trzeba wspomnieć, że monastyr uznany jest za święte miejsce i odwiedzany przez wyznawców islamu, prawosławia, katolicyzmu oraz protestantów. Jest to też jednen najpopularniejszych celów pielgrzymek w chrześcijańskim świecie.

Przez całą drogę do Górnego Klasztoru towarzyszą nam historie uzdrowionych, które puszczane są z głośników. Już tu na schodach czuć metafizyczną stronę tego miejsca. W Górnym Klasztorze nie wolno robić zdjęć. Możemy tu zobaczyć miejsce modlitw i śmierci Świętego Bazylego, wspomnianą winorośl oraz odwiedzić kaplicę, w której znajduje się kiwot z jego relikwiami. Czeka się w długiej kolejce.

Przy wejściu stał pop z długą brodą, cały ubrany na czarno. Wejście jest niskie, więc trzeba się mocno schylić by przez nie przejść. Gdy się wyprostowałam stanęłam oko w oko z drugim popem, który stał przy kiwocie z Ikoną do pocałowania. Schyliłam się, ucałowałam Ikonę i już trzeba było wyjść. Nie umiem opisać jak się czułam po wyjściu, nie pamiętam o czym myślałam. Wiem jedno było to uczucie jakiego nigdy przedtem, ani potem nie doświadczyłam. Rozmawiałam z grupką moich turystów, wszyscy odczulismy  to podobnie.

Święty Bazyl nadal chodzi i naucza

Gdy odwiedzamy Monastyr dobrze wziąć z sobą dary dla mnichów. Zwyczajowo jest to mała buteleczka oliwy, woreczek cukru, ale najważniejsze są czarne męskie skarpety. Według mnichów, którzy dbają o relikwie Świetego jego skarpety  ciągle muszą być zmieniane, bo mają przetarcia od chodzenia, buty, które mu przyodziewają co jakiś czas mają znoszona podeszwę. Według wierzeń Święty nocami opuszcza swój kiwot i spaceruje po monastyrze. Są tacy, którzy twierdzą, że udało im się uchwycić go na zdjęciach.

Jeśli zainteresował Cię temat Czarnogóry zapraszam do innych tekstów o tym kraju.

Spodobał Ci się post? Zostaw po sobie ślad dając lajka lub komentując. Nie przegap następnego wpisu śledząc Okiem Maleny na Facebooku. Do zobaczenia.

Może Cię również zainteresować:

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy

Paulina 25 października 2016 - 10:52

Przydatny wpis. Mi niestety zabrakło ostatnio czasu w Czarnogórze, by odwiedzić też Ostrog, a wygląda na to, że warto 🙂

Reply
Mmalena 25 października 2016 - 11:03

Jeśli lubisz mistyczne miejsca to napewno się nie zawiedziesz.

Reply
Marta - Podróże od kuchni 19 czerwca 2016 - 10:03

Uwielbiam monastery na skałach. Najbardziej zapadł mi w pamięć monaster w Starej Orhei w Mołdawii.

Reply
amused0bserver 1 czerwca 2016 - 14:19

Ciekawe czy kiedykolwiek da się zwiedzić to miejsce bez tłumów?

Reply
Mmalena 1 czerwca 2016 - 23:21

Podejrzewam, że nigdy 😉

Reply
Martina 30 maja 2016 - 08:54

Naprawdę brzmi bardzo mistycznie! Wpisuje na listę miejsc do odwiedzenia jak będę w Czarnogórze 🙂

Reply
Darek Jedzok 29 maja 2016 - 20:38

Piękne miejsce. Nigdy o nim nie słyszałem – a przecież to ewenement na miarę greckich Meteorów…

Reply
Joanna/places2visit.pl 29 maja 2016 - 20:33

Ciekawe, ciekawe, następne miejsce na mapie do zobaczenia :),a gdzie tam jest parking?

Reply
Mmalena 29 maja 2016 - 21:19

Parking jest przy dolnym monastyrze około 30 minut drogi, jest tez drugi parking nieco wyżej tak plus minus 15 minut drogi od Górnego Monastyru (czyli tego z relikwiami św. Bazylego)

Reply
Evi Mielczarek 29 maja 2016 - 20:26

No proszę, kolejne miejsce w Czarnogórze, do którego będę musiała wrócić, bo podczas pierwszej wizyty tam nie dotarłam. Dzięki za inspiracje!

Reply

Ta strona korzysta z plików cookies do prawidłowego działania bloga, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na blogu i prowadzić działania marketingowe. Czy wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Więcej informacji w Polityce Prywatności

Polityka Prywatności
Close