Home EuropaChorwacja Wzgórze Srđ – panorama Dubrownika i przeklęte Lokrum

Wzgórze Srđ – panorama Dubrownika i przeklęte Lokrum

by Magdalena Krychowska
17 komentarzy

Skąd najlepiej podziwiać panoramę Dubrownika? Są dwa takie miejsca. Pierwsze z nich to punkt widokowy przy magistrali na drodze do Dubrownika od strony Cavtatu, a drugie to wzgórze Srđ. Dziś chcę Wam opowiedzieć jak się na nie dostać najszybciej, a jak najtaniej oraz o historii pewnej wyspy, którą możemy podziwiać z tego wzgórza.

Jeśli interesują Cię praktyczne informacje o zwiedzaniu Dubrownika – komunikacji miejskiej, parkingach, knajpkach, noclegach  koniecznie przeczytaj mój post Dubrownik – zwiedzanie i noclegi.

Panorama Dubrownika

Dubrownik jest chyba jedynym miastem, które w myślach widzę „z góry”. Wywołuję w myślach miasta i zawsze jest to jeden lub kilka punktów, ale nigdy miasto jako całość. BarcelonaGaudi, Sarajevo – Baščaršija, Zagrzeb – Ilica, Herceg Novi – Sahat Kula, Florencja – Most Złotników, Bangkok – świątynia jutrzenki o zachodzie słońca, Volterra – ruiny amfiteatru, Luang Prabang – ściana deszczu ;-). Dubrownik? I tu zawsze przylatuje do głowy ten pocztówkowy widok starych murów miejskich, czerwonych dachów i łódek w porcie.

Jeśli zależy Wam na zdjęciu panoramy widzianej z dość bliska warto podjechać 2 km magistralą w stronę Czarnogóry. Zobaczycie zatoczkę i schody do góry. Tam można się zatrzymać. Ważne, aby pojechać tam rano, wtedy słońce nie będzie świeciło nam w obiektyw, a będzie  jeszcze za naszymi plecami. Zdjęcia robione stamtąd wyglądają tak:

panorama Dubrownika

panorama Dubrownika

Wzgórze Srđ

kolejka linowa

Na wzgórze Srđ można dostać się na trzy sposoby: samochodem, na piechotę i kolejką linową. O pierwszym nie będę się rozwodziła. Wjazd kolejką linową jest sposobem wygodnym, ale drogim. Bilet w jedną stronę kosztuje 110 kun, jeśli od razu decydujemy się na zakup biletu w dwie strony płacimy 200 kun za osobę. Aktualny cennik i rozkład znajdziecie na tej stronie. Podróż trwa zaledwie kilka minut. Od czerwca do sierpnia kolejka kursuje od 9.00 do 24.00. Kolejka linowa została otwarta w 1969 roku i była pierwszą, i jedyną tego typu atrakcją nad morzem Adriatyckim. W czasie wojny w latach ’90 wielokrotnie ostrzelana, uległa zniszczeniu. Ponownie otwarto ją w 2010 roku.

droga krzyżowa

Jeśli chcemy zaoszczędzić kilka kun, lubimy się wspinać nawet w Słońcu, albo mamy wyrzuty sumienia po zjedzeniu kolejnych kalmarów lub burka 😉 idealnym rozwiązaniem będzie pokonanie tej trasy pieszo. Wrzućcie w google maps „fort imperial trial head” i zobaczycie początek trasy. Wejście jest oddalone około 1,5 km od murów miejskich w stronę Splitu. Trasa ma 2 km. Początkowo idzie się przez las, ale potem większość drogi pokonuje się bez jakiegokolwiek cienia, więc dobrze zaopatrzyć się w wodę i coś na głowę. Po drodze mijamy stacje drogi krzyżowej. Czasem mijają nas też maniacy, którzy wbiegają na górę, a potem znowu nas mijają, bo tym razem zbiegają. Z każdym zakrętem drogi panorama robi się coraz rozleglejsza i piękniejsza.

Co robić na wzgórzu?

Twierdza Imperial

Twierdza została zbudowana w 1812 roku – jej budowa została ukończona w dzień urodzin Napoleona 15 sierpnia. Pełniła ważną, strategiczną rolę. W czasach Wojny Ojczyźnianej w latach ’90 podczas szturmu na wzgórze 6 grudnia 1991 roku rozegrała się bitwa o wzgórze Srd, która zaliczana jest do jednego z najważniejszych zwycięstw chorwackich w tej wojnie. Oblężenie Dubrownika trwało od 1 października 1991 roku do 26 maja 1992 roku. Bezlitośnie ostrzeliwano zabytkową, wpisaną w 1979 roku na listę UNESCO, starą część miasta. Zginęło wielu cywili oraz wojskowych. W Twierdzy Imperial obecnie znajduje się muzeum opowiadające tę smutną i bohaterską część historii Dubrownika. Warto tam wejść i obejrzeć mapy, projekcje filmowe, eksponaty i kolekcje zdjęć. Na zakończenie można wyjść na teras twierdzy, z którego roztacza się przepiękny widok. Wstęp nie jest drogi kosztuje około 30 kun.

Panorama Dubrownika, ale nie tylko

Ze wzgórza Srđ możemy podziwiać przepiękną panoramę na Dubrownik oraz na wyspy Elafickie, na wybrzeże w kierunku Czarnogóry, możemy też podziwiać pasmo gór w lądowej części Chorwacji.

Na samym wzgórzu oprócz muzeum jest restauracja, sklepik z pamiątkami i kilka tarasów widokowych. Warto wybrać się tam, tak aby być w okolicach zachodu Słońca, lub na godzinę przed. Wtedy światło nie jest tak ostre i mamy wiekszą szansę na dobre zdjęcia.

Ciekawostki z okolicy

  • Wzgórze Srđ porośnięte jest dębami, od których pochodzi słowiańska nazwa miasta. Dubrava to odpowiednik naszej Dąbrowy.
  • Nazwa wzgórza pochodzi od św. Sergiusza (Sv. Srđ). był on żołnierzem rzymskim i chrześcijaninem, został stracony za wiarę w III w.n.e. Święty Sergiusz był pierwszym patronem Dubrownika, od 972 roku patronem miasta jest św. Błażej (sv. Blaž nazywany w Dubrowniku sv. Vlaho). Ze zmianą patrona związana jest jedna z dubrownickich legend. Otóż w 971 roku Wenecjanie przybyli do bram Dubrownika pod pretekstem uzupełnienia zapasów jedzenia w drodze do Lewantu. Dubrowniczanie przyjęli ich jak przyjaciół i nie podejrzewali, że ich goście mają niecne plany. Wieczorem ksiądz Stojko modlił się w kościele i wtedy objawił mu się starzec z siwą brodą i ostrzegł przed atakiem Wenecjan oraz nakazał ostrzec miejską radę. Stojko zaalarmował miasto i nazajutrz gdy Wenecjanie przybyli zdobyć miasto czekali na nich uzbrojeni mieszkańcy Dubrownika. I w ten sposób święty Błażej ocalił Dubrownik przed Wenecjanami, a wdzięczni mieszkańcy miasta uczynili go patronem swojego miasta. Każdego roku, w dzień jego urodzin odbywa się uroczysta procesja – święto odbywa się nieprzerwanie od 972 roku i zostało wpisane na listę UNESCO. W czasie Republiki Dubrownickiej w czasie Festy sv Vlaha panowała tzw. amnestia św. Błażeja – oznaczało to, że wygnańcy z miasta mogli przebywac w nim w czasie obchodów i nie groziły im żadne konsekwencje prawne. W czasie procesji 3 lutego biskup Dubrownika niesie relikwię św. Błażeja – dokładnie jego głowę, a wierni oddają mu hołd.
  • W 1935 roku na wzgórzu został zbudowany wielki kamienny krzyż w 1900 rocznicę śmierci Chrystusa na krzyżu. W czasie działań wojennych w latach ’90 krzyż został zniszczony. Obrońcy wzgórza zbudowali wielki drewniany krzyż, by pokazać mieszkańcom, że wciąż bronią twierdzy. Krzyż, który obecnie tam stoi został wzniesiony w 1997 roku. Dwa razy w roku – przed Wielkanocą i w dzień Obrońców Dubrownika 6 grudnia odbywa się droga krzyżowa na wzgórze.

Wyspa Lokrum i klątwa Benedyktynów

Ze wzgórza możemy zobaczyć przeklętą wyspę Lokrum. Wyspa należała do Benedyktynów, ale w 1798 roku decyzją generała wojsk napoleońskich zostali zmuszeni do opuszczenia wyspy, a klasztor został zamkniety. Wtedy to nocą, zakonnicy obeszli 3 razy wyspę  z zapalonymi gromnicami, które skierowane były płomieniem do dołu i kapiący wosk znaczył ich trasę. Przez cały czas głośno mówili:  Niech będzie przeklęty każdy, kto stanie się właścicielem tej wyspy. Wyspa stała się własnością monarchii Habsburgów, którzy zrobili z niej swoją letnią rezydencję. Jednak klątwa działała i wiele z osób, które spędziły tam lato umierało potem w tragicznych okolicznościach. Caryca Elżbieta chciała sprzedać wyspę Benedyktynom aby się jej pozbyć, ale oni już jej nie chcieli. Podobno arcyksiążę Franciszek Ferdynand po odwiedzeniu Sarajewa miał tam spędzić lato… Czasem można znaleźć informacje, że kto spędzi noc na wyspie Lokrum nie zobaczy już zorzy. Obecnie wyspa jest niezamieszkała i znajduje się na niej rezerwat przyrody. Warto ją odwiedzieć, bo jest prześliczna. Tylko pamiętajcie, nie spóźnijcie się na ostatnią łódkę do Dubrownika i nie zabierajcie z niej żadnych pamiątek!

Jeśli zainteresował Cię temat Chorwacji – zapraszam do innych tekstów o tym kraju.

Spodobał Ci się post? Zostaw po sobie ślad dając lajka lub komentując. Nie przegap następnego wpisu śledząc Okiem Maleny na Facebooku. Do zobaczenia.

Może Cię również zainteresować:

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

17 komentarzy

Dubrownik - co zwiedzić, gdzie nocować, gdzie zjeść i nie zbankrutować 23 kwietnia 2022 - 16:07

[…] szlakiem drogi krzyżowej – na piechotę. Opisy i wrażenia z obu sposobów przeczytacie w moim poscie o Wzgórzu Srđ. Są tam też informacje dlaczego pobliska wyspa Lokrum jest przeklęta i kilka innych ciekawostek. […]

Reply
10 pomysłów na niezapomniany urlop w 2018 roku 3 września 2018 - 10:37

[…] 7 dni? Całkiem sporo. Ja na  tygodniowy pobyt ułozyłam sobie taki plan: Dubrownik (1 noc/ →wzgórze Srdj + stare miasto) – →Sarajewo (2 noce / szwendanie się po mieście) – Mostar (2 noce/ […]

Reply
Kasia 28 maja 2018 - 22:54

A czy mogłabyś coś powiedzieć na temat trasy rowerowej na wzgórze? Czy jest jakoś oddzielona od drogi samochodowej?

Reply
karolinagizynska 10 stycznia 2017 - 12:43

Piękne miejsca. Muszę się kiedyś tam wybrać.

Reply
Ewa 8 listopada 2016 - 10:42

Piękne miejsce. Aż chce się tam być!

Reply
amused0bserver 24 sierpnia 2016 - 23:07

Ciekawa historia.
Ja bym chyba wybrała kolejkę, może w jedną stronę…

Reply
Olo 18 sierpnia 2016 - 00:27

Chorwacja to pierwszy kraj, który odwiedziłem z żoną, a było to w 2009r.! Zawsze będę dobrze wspominał ten wypad:) Do Dubrovnika też zajechaliśmy i mega nam się spodobał, ale na górę już nie weszliśmy. Patrząc na zdjęcia trochę żałuję, ale może kiedyś tam wrócimy…:)

Reply
Ewa 17 sierpnia 2016 - 13:39

Cudne widoki i ciekawa historia wyspy. Być może w przyszłym roku uda mi się pojawić w Chrowacji, wtedy na sto procent będę szukała punktów widokowych 🙂

Reply
kori 17 sierpnia 2016 - 13:18

Piękne miejsce – zawsze lubię widoki – panoramy z góry. Można wszystko ogarnąć 🙂

Reply
połącz kropki 17 sierpnia 2016 - 10:49

Zawsze widoki z góry są moim priorytetem 🙂 zdecydowanie wybrałabym się na wyspę lokrum;)

Reply
Aleksandra Bohojło / Esencja 15 sierpnia 2016 - 12:25

Piękne miejsce i niezwykle widoki. Byłam tak blisko, a nie zaliczyłam. Dubrownik podziwiałam z góry 2 lata temu, ale z perspektywy drogi dojazdowej. W samym Dubrowniku się zakochałam od pierwszego wejrzenia. Nie wyobrażam sobie, żeby będąc niedaleko, nie odwiedzić tego niesamowitego miasta.

Reply
Ruda p.Anna 15 sierpnia 2016 - 11:18

Cudowne widoki, ah!

Reply
smileyprojectpl 15 sierpnia 2016 - 11:08

Wszystko wygląda naprawdę wspaniale. Mam nadzieję, że moja podróż na Islandię będzie równie owocna 😉

Reply
ProstooFinansach 15 sierpnia 2016 - 08:35

Jak tam pięknie! Dubrownik jeszcze czeka na mnie 🙂

Reply
outspokentaunter 14 sierpnia 2016 - 20:38

Piękne miejsce, zwłaszcza, że interesują mnie obiekty historyczne. Jeśli się kiedyś tam wybiorę to skorzystam z Twojego posta, póki co mogę tylko zazdrościć. 🙂

Reply
Anna 14 sierpnia 2016 - 20:30

Piękne zdjęcia panoramy na Dubrownik 🙂 Pozdrawiam

Reply
Archipelag Elaficki - komu się spodoba? - Okiem Maleny 14 sierpnia 2016 - 18:59

[…] 3 największe z nich czyli Lopud, Šipan i Koločep. Niektórzy wliczają też do archipelagu przeklętą wyspę Lokrum. Tyle teorii […]

Reply

Ta strona korzysta z plików cookies do prawidłowego działania bloga, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na blogu i prowadzić działania marketingowe. Czy wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Więcej informacji w Polityce Prywatności

Polityka Prywatności
Close